Topowe języki programowania w 2017 roku

Choć wszyscy o tym mówią codzi­en­nie, przy­pom­ni­jmy co to jest język pro­gramowa­nia. A więc, jest to zbiór reguł opisu­ją­cych jak należy budować wyraże­nia zrozu­mi­ale dla kom­put­era. Wiemy, że posługu­jąc się żywym językiem mówionym lub pisanym, może­my sobie poz­wolić na dowol­ność i styl wypowiedzi, niedomówienia, niedokończenia, czy aluz­je. Nic takiego nie może się zdarzyć w językach pro­gramowa­nia ponieważ mają dwie pod­sta­wowe cechy: jed­noz­naczność i pre­cyz­ja. Dzięki nim pro­gramista jest w stanie zapisać algo­ryt­my oraz zada­nia.

Obecnie na świecie ist­nieje tysiące języków pro­gramowa­nia i cią­gle pow­sta­ją nowe. Wiele firm sys­tem­aty­cznie i wnikli­wie anal­izu­je kom­put­erowe oraz pro­gramisty­czne ryn­ki, tworząc miar­o­da­jne rankin­gi pop­u­larnoś­ci poszczegól­nych języków pro­gramowa­nia.

Aktualnie topowa dziesiąt­ka to: 

Java,  JavaScript, Python, PHP, SQL, Scala, Python, Swift, C#, C++.

Zwycięzca rankingu, Java choć liczy sobie już 20 lat jest uży­wany przez pon­ad 9 mln pro­gramistów na świecie. Jego gen­er­al­nym atutem jest zachowanie wstecznej kom­paty­bil­noś­ci w nowych wer­s­jach JRE i JDK.

JavaScript skryp­towym językiem pro­gramowa­nia stwor­zonym przez Netscape. Używa się go głównie na stronach inter­ne­towych. Jest językiem inter­pre­towanym, czyli jego instrukc­je steru­ją pro­gramem gospo­darza np. przeglą­darką, a nie bezpośred­nio kom­put­erem. To dobrze i źle.  Do zalet należy pros­to­ta oraz pod­niesie­nie bez­pieczeńst­wa sys­te­mu. Jednocześnie fakt bycia językiem inter­pre­towanym powodu­je znacznie wol­niejsze dzi­ałanie kom­put­era niż w językach kom­pi­lowanych (tłu­mac­zonych do kodu pro­ce­so­ra). – Coś za coś. A zwycięzców się nie sądzi!