
Możliwości
W 2025 r. obowiązują personalizowane systemy dofinansowania kursów i szkoleń. Pieniądze na naukę otrzymuje bezpośrednio kursant. Możliwości:
- Dofinansowanie lub bon szkoleniowy z Urzędu Pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy – o szczegóły pytaj w swoim lokalnym Urzędzie Pracy (przykład z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie).
- Krajowy Fundusz Szkoleniowy – dofinansowania pracowników i pracodawców (opis programu). O szczegóły pytaj w swoim lokalnym Urzędzie Pracy.
- Nieoprocentowana pożyczka na kształcenie – to projekt realizowany przez Konsorcjum Agencji Rozwoju Regionalnego w Starachowicach oraz Fundacji Fundusz Współpracy, na podstawie umowy podpisanej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Oferuje wsparcie w postaci nieoprocentowanej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia, dla wszystkich osób chcących podnosić swoje kwalifikacje. Strona programu. Rozpoczęcie nowego naboru wniosków 15 kwietnia 2025 r.
- Koszt kursu w całości albo częściowo może pokryć pracodawca – warto sprawdzić, ponieważ podnoszenie kwalifikacji jest korzystne dla firmy. Zasugeruj pracodawcy pozyskanie dofinansowania dla firm z Urzędu Pracy (na nowe stanowisko lub restrukturyzację).
- Pokrycie kosztów nauki przez sponsora – postaraj się znaleźć osobę lub firmę, która w zamian za twoją pracę graficzną pokryje koszty kursu, w tym przypadku faktury za szkolenia otrzymuje sponsor.
- Osoby prowadzące własną działalność mogą wliczyć opłatę za kurs w koszty firmy – to obniża zysk firmy, a tym samym podatek.