Jak powstaje logo?
Logo to podstawowy i obowiązkowy element identyfikacji wizualnej każdej firmy. Umożliwia pokazanie indywidualnej tożsamości firmy. Pomaga odróżnić się od konkurencji. Właśnie dlatego stanowi jedno z najczęstszych zleceń z jakimi klienci zgłaszają się do firm graficznych lub grafików freelancerów.
Czym jest logo
Logo składa się z dwóch elementów: sygnetu (znaku graficznego) i logotypu (znaku typograficznego). Możemy wyróżnić kilka typów:
- znak graficzny – symbol, który bardzo jasno kojarzy się z daną marką. Można powiedzieć, że wprost odzwierciedla nazwę. Zazwyczaj nie zawiera elementów typograficznych (choć czasem się to zdarza). Przykładem może być np. jabłko Apple. Sprawdza się raczej w przypadku rozpoznawalnych marek
- znak abstrakcyjny i symboliczny – również opiera się na obrazie, ale jak sama nazwa wskazuje jest abstrakcyjny. Nie kojarzy się bezpośrednio z nazwą firmy. To kreatywny projekt przedstawiający charakter firmy. Przykładem może być logo Nike
- emblemat – jest charakterystyczny m.in. dla klubów sportowych oraz prestiżowych marek. Zawiera nazwę firmy z elementami graficznymi
- postać – ten typ wymaga stworzenia postaci, która stanie się symbolem marki
- logotyp – jest elementem logo, ale sam może stanowić znak rozpoznawczy marki. Zawiera nazwę firmy bez elementów graficznych
- glif – wykorzystuje jedną literę lub pojedynczy znak graficzny. Zazwyczaj jest to pierwsza litera nazwy firmy
- monogram – najczęściej to kilka liter połączonych w jeden znak
Etapy tworzenia
1. Brief
Pracy wcale nie zaczynamy od odpalenia programów graficznych. Najpierw musimy opracować z klientem brief, który wyznaczy nam kierunek w jakim mamy zmierzać. Najlepiej poprosić klienta o jak najwięcej informacji, np.:
- opis firmy
- informacje o konkurencji
- grupy docelowe, opis idealnego klienta
- na jakich nośnikach logo będzie wykorzystywane
- czy mają już pomysł jak powinno wyglądać
- czy ma zawierać slogan
- jakie preferują kolory
- jakie emocje powinny wywoływać przygotowane materiały reklamowe
Obowiązkowo powinniśmy ustalić z klientem budżet oraz ilość przygotowywanych propozycji.
2. Wstępne opracowanie
Tu też jeszcze nie siadamy do komputera. Najlepiej zacząć od ołówka i kartki. Jeśli pracujemy w zespole możemy zrobić burzę mózgów. Kiedy mamy już naszkicowane kilka pomysłów możemy popróbować różnych kolorów, aby znaleźć najlepsze połączenie.
3. Opracowanie w programach graficznych
Nie warto pokazywać klientowi wszystkich przygotowanych projektów. Im więcej opcji tym trudniejszy będzie wybór. Wybieramy np. trzy propozycje (w zależności ile ustaliliśmy na etapie briefu) i opracowujemy je w programach graficznych. Najlepiej każdy projekt przygotować w dwóch układach: pionowym i poziomym.
4. Prezentacja
Opracowane projekty przedstawiamy klientowi. Kiedy dokona wyboru uzgadniamy ewentualne poprawki.
5. Dopracowanie wybranego logo
Teraz przyszedł czas na wprowadzenie uzgodnionych poprawek oraz dopracowanie projektu. Usuwamy wszelkie niedoskonałości. Przygotowujemy pliki w wybranych formatach.
Podsumowując, wbrew pozorom przygotowanie logo to nie tylko praca w programach graficznych. Warto trzymać się tej pięcioetapowej ścieżki. Nie działamy wtedy po omacku. A w efekcie zaoszczędzimy czas i unikniemy ewentualnych nieporozumień z klientem.