ISBN – mamy to!

Czy wiesz co to jest ISBN? – To „International Standard Book Number”, oznaczenie stosowane obecnie w 159 krajach świata, jednoznacznie identyfikujące wydawcę i jego publikacje.
Składa się z prefiksu 978 oraz dziesięciu cyfr kodujących: dany kraj (Polska ma cyfry 83), wydawcę, publikację i tzw. sumę kontrolną. Posiadanie takiego numeru niewątpliwie podnosi prestiż zarówno wydawcy, jak i jego książek. Przynależność do ISBN jest dobrowolna, a przyznanie numerów bezpłatne. Tym bardziej warto nadać swoim publikacjom książkowym taki wymiar.

Odpowiednikiem ISBN dla gazet i czasopism (czyli wydawnictw periodycznych) jest ISSN „International Standard Serial Number”. Zerknijcie do swoich ulubionych czasopism i sprawdźcie. Pewnie mają to oznaczenie.

Nasza Szkoła starała się o przyznanie puli stu numerów na wydawane przez siebie autorskie podręczniki już w 2013 roku. Otrzymaliśmy taką możliwość. Od tego czasu publikowane przez nas pozycje są zaopatrzone w numery ISBN.

Kto następny, podpowiemy jak to sprawnie uzyskać?