Drukarnia drukuje offsetem, czyli jak?

Wiele ulotek, plakatów, kat­a­logów, czy książek grafi­cy real­izu­ją w drukar­ni­ach off­se­towych. Składamy zamówie­nie oso­biś­cie lub on line, ale nie jesteśmy w stanie zobaczyć “jak się to robi”. Do hali maszyn nie mamy wstępu. Jak więc ocenić jakość wyko­na­nia naszego wydruku? –  A off­set to obec­nie najpop­u­larniejsza tech­ni­ka drukowa­nia. Fachowo mówi się o nim, że to tech­ni­ka płas­ka pośred­nia.

Płaska bo na płask­iej alu­min­iowej pły­cie (formie) zna­j­du­ją się zarówno ele­men­ty niedruku­jące, jak i druku­jące. Płyta jest wprost czytel­na, czyli możesz odczy­tać tekst jak­byś czy­tał zwykłą gazetę. W maszynie ele­men­ty druku­jące pobier­a­ją far­bę, a niedruku­jące… czy byś­cie się tego spodziewali? – wodę! Techniczne czary? – Nie, zasa­da odpy­cha­nia tłustej far­by i wody. – Następnie far­ba z pły­ty trafia na… o nie, jeszcze nie na papi­er! Dopiero na cylin­der z warst­wą gumową, tak zwany pośred­ni. Do niego dociskany jest arkusz papieru, co daje nam wymar­zoną odbitkę.

Uff, jest! Ale to dopiero jeden kolor. Jeśli chce­my mieć plakat lub kat­a­log pełnokolorowy, maszy­na off­se­towa musi mieć cztery tzw. wieże (sekc­je) i powtórzyć ten pro­ces dla każdego koloru, czyli zre­al­i­zować CMYK. Na zdję­ciu widzi­cie piękną maszynę off­se­tową z tym, że ta ma aż 12 wież. Zgadnijcie po co?