Choć wszyscy o tym mówią codziennie, przypomnijmy co to jest język programowania. A więc, jest to zbiór reguł opisujących jak należy budować wyrażenia zrozumiale dla komputera. Wiemy, że posługując się żywym językiem mówionym lub pisanym, możemy sobie pozwolić na dowolność i styl wypowiedzi, niedomówienia, niedokończenia, czy aluzje. Nic takiego nie może się zdarzyć w językach programowania ponieważ mają dwie podstawowe cechy: jednoznaczność i precyzja. Dzięki nim programista jest w stanie zapisać algorytmy oraz zadania.
Obecnie na świecie istnieje tysiące języków programowania i ciągle powstają nowe. Wiele firm systematycznie i wnikliwie analizuje komputerowe oraz programistyczne rynki, tworząc miarodajne rankingi popularności poszczególnych języków programowania.
Aktualnie topowa dziesiątka to:
Java, JavaScript, Python, PHP, SQL, Scala, Python, Swift, C#, C++.
Zwycięzca rankingu, Java choć liczy sobie już 20 lat jest używany przez ponad 9 mln programistów na świecie. Jego generalnym atutem jest zachowanie wstecznej kompatybilności w nowych wersjach JRE i JDK.
JavaScript skryptowym językiem programowania stworzonym przez Netscape. Używa się go głównie na stronach internetowych. Jest językiem interpretowanym, czyli jego instrukcje sterują programem gospodarza np. przeglądarką, a nie bezpośrednio komputerem. To dobrze i źle. Do zalet należy prostota oraz podniesienie bezpieczeństwa systemu. Jednocześnie fakt bycia językiem interpretowanym powoduje znacznie wolniejsze działanie komputera niż w językach kompilowanych (tłumaczonych do kodu procesora). – Coś za coś. A zwycięzców się nie sądzi!