Publishing School w Krakowie

Blog Publishing School

Topowe języki programowania w 2015 roku

Publikuje: Publishing School • 26 | 8 | 2015

Choć wszyscy o tym mówią codziennie, przypomnijmy co to jest język programowania. A więc, jest to zbiór reguł opisujących jak należy budować wyrażenia, aby zrozumiał je komputer. Wiemy, że posługując się żywym językiem mówionym lub pisanym, możemy sobie pozwolić na dowolność i styl wypowiedzi, niedomówienia, niedokończenia, czy aluzje. Nic takiego nie może się zdarzyć w językach programowania. Dlaczego? – Ponieważ mają one dwie podstawowe cechy: jednoznaczność i precyzja. Dzięki nim programista jest w stanie zapisać algorytmy oraz zadania tak, aby bezbłędnie wykonał je komputer.

Obecnie na świecie istnieje tysiące języków programowania i ciągle powstają nowe. Wiele firm systematycznie i wnikliwie analizuje komputerowe oraz programistyczne rynki, tworząc miarodajne rankingi popularności poszczególnych języków programowania.

Aktualnie, w połowie 2015 roku źródła zgodnie podają, że najpopularniejszymi językami programowania są kolejno:

JavaScript, Java, Python, PHP, C#, C++ oraz Ruby.

Zwycięzca rankingu, JavaScript to skryptowy język programowania. Stworzyła go firma Netscape. Używa się go głównie na stronach internetowych. Jest językiem interpretowanym, co oznacza, że jego instrukcje sterują programem gospodarza np. przeglądarką, a nie bezpośrednio komputerem. Są tego dobre i złe strony. Do zalet należy prostota języka oraz podniesienie bezpieczeństwa systemu. Jednocześnie fakt bycia językiem interpretowanym powoduje znacznie wolniejsze działanie komputera niż w językach tak zwanych kompilowanych (tłumaczonych do kodu procesora). – Coś za coś. A zwycięzców się nie sądzi!


W Publishing School
uczymy zawodów, które umożliwiają pracę. – Przygotowujemy do niej praktycznie!

Stawiamy na komputery i warsztaty, wykłady są passe!

W sposobie nauczania kładziemy mocny akcent na wprowadzenie do zawodu tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Popatrz w przyszłość i zrealizuj marzenia o dobrej pracy! 

Tagi