Publishing School w Krakowie

Blog Publishing School

Drukarnia drukuje offsetem, czyli jak?

Publikuje: Publishing School • 26 | 4 | 2018

Wiele ulotek, plakatów, katalogów, czy książek graficy realizują w drukarniach offsetowych. Składamy zamówienie osobiście lub on line, ale nie jesteśmy w stanie zobaczyć "jak się to robi". Do hali maszyn nie mamy wstępu. Jak więc ocenić jakość wykonania naszego wydruku? –  A offset to obecnie najpopularniejsza technika drukowania. Fachowo mówi się o nim, że to technika płaska pośrednia.

Płaska bo na płaskiej aluminiowej płycie (formie) znajdują się zarówno elementy niedrukujące, jak i drukujące. Płyta jest wprost czytelna, czyli możesz odczytać tekst jakbyś czytał zwykłą gazetę. W maszynie elementy drukujące pobierają farbę, a niedrukujące... czy byście się tego spodziewali? – wodę! Techniczne czary? – Nie, zasada odpychania tłustej farby i wody. – Następnie farba z płyty trafia na... o nie, jeszcze nie na papier! Dopiero na cylinder z warstwą gumową, tak zwany pośredni. Do niego dociskany jest arkusz papieru, co daje nam wymarzoną odbitkę.

Uff, jest! Ale to dopiero jeden kolor. Jeśli chcemy mieć plakat lub katalog pełnokolorowy, maszyna offsetowa musi mieć cztery tzw. wieże (sekcje) i powtórzyć ten proces dla każdego koloru, czyli zrealizować CMYK. Na zdjęciu widzicie piękną maszynę offsetową z tym, że ta ma aż 12 wież. Zgadnijcie po co?


W Publishing School
uczymy zawodów, które umożliwiają pracę. – Przygotowujemy do niej praktycznie!

Stawiamy na komputery i warsztaty, wykłady są passe!

W sposobie nauczania kładziemy mocny akcent na wprowadzenie do zawodu tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Popatrz w przyszłość i zrealizuj marzenia o dobrej pracy! 

Tagi