Publishing School w Krakowie

Blog Publishing School

Barwa, czy kolor?

Publikuje: Publishing School • 20 | 4 | 2018

Co za pytanie? – Synonimy i już. – powiecie. – Otóż nie, dla nas grafików i poligrafów to zdecydowaaaaaana różnica! Barwą nazywamy wrażenie wzrokowe wywołane w mózgu przez wpadające do oka promienie świetlne. CIE (Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa) zdefiniowała barwę trzema atrybutami: kolorem (Hue), nasyceniem (Saturation) i jasnością (Brightness). Kolor stanowi różnicę jakościową barw w widmie światła białego, w którym barw prostych jest siedem: czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, błękitna i fioletowa. Nasycenie to odstępstwo od barwy białej np. czerwień–róż–biel.

Jasność określa ile bieli zostało dodane lub usunięte z danej barwy, a tym samym, jak wiele czerni zawiera dana barwa np. czerwień–brąz–czerń.

A czy skrót HSB coś Wam mówi? – Tak, to jeden z najpopularniejszych w grafice komputerowej modeli barw. Wykorzystujemy go. Inni bohaterowie tej bajki są bardziej znani np. RGB czy CMYK.


W Publishing School
uczymy zawodów, które umożliwiają pracę. – Przygotowujemy do niej praktycznie!

Stawiamy na komputery i warsztaty, wykłady są passe!

W sposobie nauczania kładziemy mocny akcent na wprowadzenie do zawodu tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Popatrz w przyszłość i zrealizuj marzenia o dobrej pracy! 

Tagi